Water Ski Show Capital of the World

    Wisconsin State Water Ski Show Championships

    2021 Wisconsin State Water Ski Show Championships

    Red Sands Beach | Lake Wazeecha | South Wood County Park | Wisconsin Rapids

    Competition Running Order

    Thursday, July 15

    Individual Events Competition

    1. Swivel
    2. Doubles
    3. Team Jump
    4. Freestyle Jump   

    Friday, July 16

    Team Competition

    River City (III)

    Kwahamots (III)

    Chain Skimmers (III)

    Plum Ski-Ters (III)

    So. Wakes United (III)

    Water Walkers (III)

    Shawano Ski Sharks (II)

    Saturday, July 17

    Team Competition

    Twin Bridge (II)

    Badwater Ski-Ters (II)

    Water Bugs (II)

    Crivitz Ski Cats (II)

    Shermalot (II)

    Waterboard Warriors (II)

    Ski Sprites (II)

    Mad-City (I)

    Aqua Skiers (I)

    Sunday, July 18

    Team Competition

    Rock Aqua Jays (I)

    Aquanuts (I)

    Webfooters (I)

    Badgerland (I)

    Beaverland Must-Skis (I)

    Hydroflites (I)

    Aquaducks (I)

    Full Schedule of Events

    Thursday, July 15

    Safety Meeting Schedule Day 1 (click to download)

    8:45 - Opening Ceremonies

    9:00 - Competition Begins

    1. Swivel
    2. Doubles
    3. Team Jump
    4. Freestyle Jump

    Individual Events Awards (after last competitor)

    After Awards, but not before 4:00 - Division III and Shawano mandatory meeting for teams and officials at Stone Shelter

    Saturday, July 17

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 3 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. Twin Bridge (II)
    2. Badwater Ski-Ters (II)
    3. Water Bugs (II)
    4. Crivitz Ski Cats (II)
    5. Shermalot (II)
    6. Waterboard Warriors (II)
    7. Ski Sprites (II)
    8. Mad-City (I)
    9. Aqua Skiers (I)

    Division II Awards following last team (Aqua Skiers)

    Completion of Individual Events Competition if needed

    Friday, July 16

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 2 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. River City (III)
    2. Kwahamots (III)
    3. Chain Skimmers (III)
    4. Plum Ski-Ters (III)
    5. Southern Wakes United (III)
    6. Water Walkers (III)
    7. Shawano Ski Sharks (II)

    Division III Team Awards following last team (Shawano)

    After Division III Awards, but not before 4:00 - Division II and Division I mandatory meeting for teams and officials at Stone Shelter

    Sunday, July 18

    6:00 - Breakfast Starts

    Safety Meeting Schedule Day 4 (click to download)

    6:40 - Competition Starts

    1. Rock Aqua Jays (I)
    2. Aquanuts (I)
    3. Webfooters (I)
    4. Badgerland (I)
    5. Beaverland Must-Skis (I)
    6. Hydroflites (I)
    7. Aquaducks (I)

    Division I Awards following last team (Aquaducks)

    Completion of Individual Events Competition if needed

    © 2021 Wisconsin Water Ski Federation | Wisconsin Rapids, Wisconsin. All Rights Reserved.